қазақ тілі: сөйлеу кезінде тілдік қорларын дамыту,
тапсырмаларды орындау кезінде математикалық сауаттылықпен байланысы қарастырылады.
Көпмүше,көпмүшенің дәрежесі, коэффициент, жалпы түрдегі квадрат
теңдеу, квадрат теңдеудің түбірлері, келтірілген квадрат теңдеу, Виет
теоремасы, қысқаша көбейту формулалары.
Ұйымдастыру кезеңі
«Гүл сыйлау» әдісімен сынып оқушылары бір – біріне жылы лебіздерін білдіре отырып, көтеріңкі көңіл – күй өзгерісін белсенді ахуалын қалыптастыру.
Ширату жаттығулары: «Иә немесе жоқ» әдісі
квадрат үшмүше.doc
Мектеп:
Сабақ тақырыбы: Квадрат үшмүше
Күні
Сынып: 8
Мұғалімнің есімі:
Қатысқандар саны
Қатыспағандар саны
Сабаққа негізделген оқу
мақсаты
Сабақ мақсаттары:
Бағалау критерийлері:
(жетістік критерийлері,
табыс критерийлері,
күтілетін нәтиже)
Тілдік мақсаттар
Құндылықтарды дарыту
Пәнаралық байланыстар
Алдыңғы оқу/ Бастапқы
білім
8.2.1.3. квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу
Барлық оқушылар: квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктейді
Оқушылардың басым бөлігі: квадрат үшмүшені жіктеуді
түсіндіреді
Кейбір оқушылар: квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу
бойынша тұжырымға келеді
квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу формуласын қолданады;
қысқаша көбейту формуласын қолданады;
квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктейді.
Тілдік дағдылар: алгоритм айтады, көбейткіштерге жіктейді, теңдеу
түбірін табады.
Терминология: «үшмүше», «түбір», «Виет теремасы», «дискриминант»
Сөз тіркестері: квадрат үшмүшені көбейткішке жіктеу үшін... . квадрат
теңдеу түбірлері арқылы ... жіктеледі.
«Мәңгілік ел» идеясының «Қазақстанның тәуелсідігімен Астана» идеясы
бойынша оқушылардың бойына патриоттық, адамгершілік, өзара
сыйластық қарым – қатынастарды дамыту
қазақ тілі: сөйлеу кезінде тілдік қорларын дамыту,
тапсырмаларды орындау кезінде математикалық сауаттылықпен
байланысы қарастырылады.
Көпмүше,көпмүшенің дәрежесі, коэффициент, жалпы түрдегі квадрат
теңдеу, квадрат теңдеудің түбірлері, келтірілген квадрат теңдеу, Виет
теоремасы, қысқаша көбейту формулалары.
Жоспарлан
ған уақыт
Сабақтың
басы
Жоспар
Жоспарланған жаттығулар
Ұйымдастыру кезеңі
«Гүл сыйлау» әдісімен сынып оқушылары бір – біріне жылы
лебіздерін білдіре отырып, көтеріңкі көңіл – күй өзгерісін
белсенді ахуалын қалыптастыру.
Ширату жаттығулары: «Иә немесе жоқ» әдісі
Ресурстар
Кесте №1 иә
жоқ
(к
вадрат теңдеу)
(квадрат үшмүше)
(толымсыз квадрат
теңдеу)
)
(
D>0 (түбірі
болмайды)
(түбірлері 1 және
9)
(түбірлері жоқ)
Сабақтың
ортасы
Ширату жаттығуы арқылы оқушылармен бірігіп сабақтың
мақсатын анықтау.
(Т) 1 тапсырма «Балық қанқасы» әдісіарқылы оқушылар
топтық білімді жинақтау, ынтымақтаса жұмыс жасай отырып
өз ойларын еркін, дәлелді түрде жеткізе білуге ықпал ету
мақсатында топта тапсырманы орындайды.
Кесте №2
Берілген тапсырма арқылы квадрат ушмүше құрастыра
отырып, оны көбейткіштерге жіктейді.
1 себет
2 себет
2– 11х
х2 + 30
– хх2
12х214х
5+ 49
– 4хх2
3 себет
4 себет Оқулық
Алгебра
8 сынып
А.Е. Әбілқасымова,
Т.П.Кучер
Дескриптор
квадрат үшмүшені құрастырады;
квадрат үшмүшенің түбірлерін табады /квадрат үшмүшенің
толық квадратын бөліп алады;
квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу формуласын
қолданады;
қысқаша көбейту формуласын қолданады;
квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктейді.
ҚБ «Бас бармақ» әдісі
Сұрақтар:
1. квадрат үшмүшені көбейткіштерге қалай жіктейміз?
2. квадрат үшмүше барлық жағдайда көбейткіштерге
жіктеле ме?
(Ұ) 2 тапсырма:«БФЕ (барлық факторларды ескеру)»әдісі
бойынша оқушылар ақпаратты басқарады. Бірлесе жұмыс
жасау арқылы ойлау дағдыларын қалыптастырады.
Проблемаларды қарастыра отырып, шешім қабылдайды.
№9.20, №9.21, №9.22 (тақтары)
Дескриптор:
квадрат үшмүшенің түбірлерін табады, квадрат үшмүшенің
толық квадратын бөліп алады;
квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу формуласын
қолданады;
қысқаша көбейту формуласын қолданады;
квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктейді.
ҚБ «Жұлдызша» әдісі
Сұрақтар:
1.
көпмүшесін квадрат үшмүше деп айтуға бола
ма?
2. Квадрат үшмүше мен квадрат теңдеудің арасында
қандай ұқсастық және айырмашылық бар?
(Ж) 3 тапсырма:«Миға шабуыл»әдісі бойынша
оқушылардың шығармашылық белсенділігіне сүйене отырып
шешуге бағытталған. Астанадағы «Бейбітшілік пен Келісім» сарайының бір
жағының периметрі 75 метрге тең. Қабырғалары
. Бейбітшілік пен Келісім сарайының
периметрі мен қабырғаларының өлшемдерін пайдалана
отырып, квадрат үшмүше құрастыр және оны көбейткіштерге
жікте.
Дескриптор:
үшбұрыштың периметрін пайдаланып өрнек құрады;
квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу формуласын
қолданады;
ҚБ «Пікір алмасу» әдісі
Сұрақтар:
1. квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу үшін қандай
тәсілді пайдаланасың?
2. Квадрат үшмүшені көбейткітерге жіктеуге келмейтін
жағдайына мысал келтір.
Қорытынды: «Элективті тест» әдісі арқылы «Kahoot»
бағдарламасына кіріп оқушылар сұрақтарға жауап береді. Бұл
әдіс оқушылар өзінің деңгейін анықтап, алған білімін әрі қарай
дамытуға бағытталады. Оқушылардың алған білімдерін ұялы
телефон арқылы анықтау.
Рефлексия:
«БББ кестесі» әдісі
Білемін
Білгім келеді
Білдім
Кері байланыс:
Үйге тапсырма: алған білімдерін ары қарай дамыту
мақсатында сыныпта шығарылған есептердің жұптары
беріледі. №9.20, №9.21, №9.22
Қосымша ақпарат
Сабақтың
соңы
https://kahoot.com
/welcomeback/
Саралау Сіз қосымша көмек
көрсетуді қалай жоспарлайсыз?
Қабілеті жоғары оқушыларға қандай
міндет қоюды жоспарлайсыз?
1 – тапсырмада саралаудың «диалог және
қолдаукөрсету» тәсілі арқылы кейбір оқушыларға жан –
жақты нақты көмек беріп, ойланту үшін және бірқатар
жауаптар алу үшін алдын – ала дайындалған сұрақтар қоямын.
2 – тапсырмада саралаудың «қорытынды» тәсілі арқылы
оқушылар бір тапсырманы орындағанда олардың
нәтижелері әр – түрлі болады.
3 – тапсырмада саралаудың «қарқын» тәсілі арқылы
кейбір оқушылар басқа оқушыларға қарағанда жылдам
жұмыс істейді. Ерте аяқтаған оқушылар қалғандарына
көмектеседі.
Бағалау кезінде қалыптастырушы бағалаудың
мүмкіндіктерін пайдаланамын. Топпен жұмыста «Бас
бармақ» әдісімен бағалаймын. «Жұлдызша» әдісі
арқылы нені үйренгендіктерін бағалау. «Пікір алмасу»
әдісі арқылы әрбір топ тақырыпқа байланысты 5 сұрақ
дайындайды. Әрбір сұрақты стикерді бірінші жағына,
ал жауабын екінші жағына жазып, келесі топтардың
стикерлерімен ауыстырады.
«БББ» әдісін қолдану оқушылардың оқу жетістіктерін
сыни бағалауға, өзінің танымдық ойы туралы ойлауын
дамытуға және шығармашылық қабілеттерін жетілдіруге
мүмкіндік береді.
Бағалау Оқушылардың
үйренгенін, материалды меңгергенін
тексеруді қалай жоспарлайыз?
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма?
Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен орындаған саралау шаралары
тиімді болды ма?
Мен бүкіл уақыт ішінде үлгердім бе?
Мен өз жоспарыма қандай түзетулер
енгіздім және неліктен?
Квадрат ушмуше
Квадрат ушмуше
Квадрат ушмуше
Квадрат ушмуше
Квадрат ушмуше
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.