ҚОЛӨНЕРІ АРҚЫЛЫ БАЛАНЫҢ ШЫҒАРМАШЫЛЫҒЫН, ІЗДЕНІМПАЗДЫҒЫН ДАМЫТУ
Оценка 4.8
Разработки уроков
docx
технология
5 кл—8 кл
15.02.2018
Қолөнер құрақ құрау, ою - өрнек,
Атты баптап, ер тұрман, қамшы өрмек,
Салт - дәстүрі ешкімге ұқсамаған,
Қазақта ғой байлаған жіпті күрмеп.
Қазақта қолөнердің кереметі,
Оюлап шығарған сырмақ пен текеметті.
Қандай шебер, қазақ қыздары, айтыңдаршы,
Құрақты, оюлауды дөңгелетті
Технология - шеберлік, іскерлік, білгірлік мектебі. Технология сабақтарында оқушылар жан - жақты дүниетанымын қалыптастыра отырып, болашақта өмірге, өндіріске қажетті мамандық алып шығады, саналы, сұлулық сезімін түсінетін, шебер, заман талабына сай өмірге бейімделген, еңбекті бағалайтын, үнемшіл ұрпақ тәрбиеленеді. Еңбек сабағында іс жүзінде нақты жұмыс жүргізіледі.«Шәкәрім атындағы үш тілде оқытатын көпбейінді гимназия» КММ
Семей қаласы
Технология пәні мұғалімі: Рахимжанова М.М.
ҚОЛӨНЕРІ АРҚЫЛЫ БАЛАНЫҢ ШЫҒАРМАШЫЛЫҒЫН, ІЗДЕНІМПАЗДЫҒЫН ДАМЫТУ
Қолөнер құрақ құрау, ою - өрнек,
Атты баптап, ер тұрман, қамшы өрмек,
Салт - дәстүрі ешкімге ұқсамаған,
Қазақта ғой байлаған жіпті күрмеп.
Қазақта қолөнердің кереметі,
Оюлап шығарған сырмақ пен текеметті.
Қандай шебер, қазақ қыздары, айтыңдаршы,
Құрақты, оюлауды дөңгелетті
Технология - шеберлік, іскерлік, білгірлік мектебі. Технология сабақтарында оқушылар жан - жақты дүниетанымын қалыптастыра отырып, болашақта өмірге, өндіріске қажетті мамандық алып шығады, саналы, сұлулық сезімін түсінетін, шебер, заман талабына сай өмірге бейімделген, еңбекті бағалайтын, үнемшіл ұрпақ тәрбиеленеді. Еңбек сабағында іс жүзінде нақты жұмыс жүргізіледі.
Шығармашылық - бұл жекелеген мотивациялық құрылым арқылы берілетін ақыл - ой жемісі, ол жеке тұлғаның бойында білім мен ептілік, қажырлы еңбектену мен қызығушылық қабілеттерінің әсерімен қоғамдық маңызды нәтижеге жету.
Жазушы Л. Н. Толстой, суретші Репин, композитор Глинка өздерінің ұлы шығармаларын «1% талант, 99% еңбектің күшімен жасадық» деген екен. Сондықтан оқушының шығармашылық қабілетін дамыту да үлкен қажырлы еңбекті талап етеді. Осы шығармашылық қасиеттерді дамытудың негізгі тәсілдері:
Оқушы білімінің өмірмен байланысы
Ғылыми негіздердің зертханалық - сарамандық жұмыстармен байланысы
Алған білімін сапалы, жүйелі меңгеру
Теория мен сарамандық әдістердің өзара байланысы
Іздену жұмыстарының ғылыми тұрғыда орындалуы
Нәтижеге жету ынтасын қалыптастыру
Қолөнерге ұштастыра білім мен тәрбие берудің түрі - шығармашылыққа баулу. Ал қолөнерге қызықтыру үшін кез келген бұйымның, туындының жасалу құпиясын, тарихын ашып көрсетсек, қосымша әдебиеттерден мағлұматтар берсек, қайталанбас ерекшеліктерге толы жасалу технологиясымен таныстырсақ, оқушы шығармашылықпен іске кіріседі. Еңбек үстінде шығармашылық ізденудің нәтижесінде алуан қолөнер туындылары дүниеге келеді.
Әр ұлттың өзіне тән, қолөнерінің түп тамыры халықтың өмір сүру салтымен, шаруашылық дәстүрімен тығыз байланысты. Қолөнердің тәрбиелік мәні арқылы оқыту кезеңінде өнерге, өзіне деген көзқарасын, білімін, біліктілігін арттырып, шығармашылыққа баулимыз. Қолөнер бабалардан қалған мәдени мұраның ең асыл құнды қазынасы.
Қолөнер - өресі биік, өрісі кең өнер. Қазақ халқы – кең байтақ елімізде қалыптасқан көне мәдениеттің тікелей мұрагері және сол дәстүрді дамытушы, жаңғыртып байытушы, ұлттық қолөнердің үздік үлгілерін атадан балаға мұра етуші.
Балаларға өзіміздің ұлттық өнерімізді үйрете отырып, басқа ұлтардыңда қолөнерімен, сондай-ақ, олардың жасалу жолдарын АКТ арқылы заманауй әдіс-тәсілдерде көрсетуге тырысамыз. Шығыс халықтарында кеңінен тараған батик өнері жане олардын түрлері жайындаа түсінік берілді. Сіздерге 7сыныбында «Батикті дайындау» тақырыбында өтілген сабақ барысын ұсынамын. Сабақтың мақсаты, оқушылардың практикалық дағдыларын дамыту, өз бетінше жұмыс жасауға, тапқырлыққа, қиялдарына ерік берулеріне, жасап отырған жұмыстарына жауапкершілдікпен қарауға, бір-бірне кеңес беруге, еркін жұмыс жасауға қалыптастыру.
Еңбек тәрбиесі – барлық тәрбиенің қайнар көзі дейтін болсақ бала алған білімін іс жүзінде қолдана біліп, оны өмірмен, өзінің іс-әрекетімен күнделікті тіршілік қызметімен байланыстыра білгенде ғана өзіне де, қоғамға да пайдасын, жемісін береді. Осы орайда баланы еңбекке жастайынан үйретсек, өз еңбегінде, өзгенің еңбегін де адал да дұрыс бағалай білуді бойларына сіңіреді. Халқымыз ежелгі замандардан бері еңбек етумен қатар, уақыт ағымымен бірге өнерін де ұдайы дамытып отырды. Солардың бірі халқықтардың сәндік қол өнері.
Қолөнер тарихыи-экономикалық, саяси-әлеуметтік жағдайларға байланысты әр заманда әртүрлі сатыда дамып, түрленіп, көршілес жатқан мемлекеттермен тығыз мәдени қарым-қатынаста нығайа отырып, саяхат, сауда жасау арқылы, әр мемлекет бір-бірінен өнердің озық үлгілерін үйреніп, жетілдіріп отырады.
Қазіргі ғылым мен техниканың қарыштап дамыған заманында оқушылардың жалпы білімін көтеру, біліктілігі мен дағдыларын қалыптастырып, бүгінгі оқушы, ертеңгі жас маман екенін ескере отырып, оларға кәсіби білім беріп, қабілетін, дарынын аша білу, шығармашылыққа бағыт - бағдар беру әр мұғалімнің мақсаты болып табылады.
Шын беріле қызықтаған нәрсе ғана адамның жүрегінен орын алады” Әл –Фараби
22.docx
«Шәкәрім атындағы үш тілде оқытатын көпбейінді гимназия» КММ
Технология пәні мұғалімі: Рахимжанова М.М.
Семей қаласы
ҚОЛӨНЕРІ АРҚЫЛЫ БАЛАНЫҢ
ШЫҒАРМАШЫЛЫҒЫН, ІЗДЕНІМПАЗДЫҒЫН
ДАМЫТУ
Қолөнер құрақ құрау, ою өрнек,
Атты баптап, ер тұрман, қамшы өрмек,
Салт дәстүрі ешкімге ұқсамаған,
Қазақта ғой байлаған жіпті күрмеп.
Қазақта қолөнердің кереметі,
Оюлап шығарған сырмақ пен текеметті.
Қандай шебер, қазақ қыздары, айтыңдаршы,
Құрақты, оюлауды дөңгелетті
Технология шеберлік, іскерлік, білгірлік мектебі. Технология сабақтарында
оқушылар жан жақты дүниетанымын қалыптастыра отырып, болашақта өмірге, өндіріске
қажетті мамандық алып шығады, саналы, сұлулық сезімін түсінетін, шебер, заман талабына сай
өмірге бейімделген, еңбекті бағалайтын, үнемшіл ұрпақ тәрбиеленеді. Еңбек сабағында іс
жүзінде нақты жұмыс жүргізіледі.
Шығармашылық бұл жекелеген мотивациялық құрылым арқылы берілетін ақыл
ой жемісі, ол жеке тұлғаның бойында білім мен ептілік, қажырлы еңбектену мен қызығушылық
қабілеттерінің әсерімен қоғамдық маңызды нәтижеге жету.
Жазушы Л. Н. Толстой, суретші Репин, композитор Глинка өздерінің ұлы
шығармаларын «1% талант, 99% еңбектің күшімен жасадық» деген екен. Сондықтан оқушының
шығармашылық қабілетін дамыту да үлкен қажырлы еңбекті талап етеді. Осы шығармашылық
қасиеттерді дамытудың негізгі тәсілдері:
Оқушы білімінің өмірмен байланысы
Ғылыми негіздердің зертханалық сарамандық жұмыстармен байланысы
Алған білімін сапалы, жүйелі меңгеру
Теория мен сарамандық әдістердің өзара байланысы
Іздену жұмыстарының ғылыми тұрғыда орындалуы
Нәтижеге жету ынтасын қалыптастыру
Қолөнерге ұштастыра білім мен тәрбие берудің түрі шығармашылыққа баулу. Ал
қолөнерге қызықтыру үшін кез келген бұйымның, туындының жасалу құпиясын, тарихын ашып
көрсетсек, қосымша әдебиеттерден мағлұматтар берсек, қайталанбас ерекшеліктерге толы
жасалу технологиясымен таныстырсақ, оқушы шығармашылықпен іске кіріседі. Еңбек үстінде
шығармашылық ізденудің нәтижесінде алуан қолөнер туындылары дүниеге келеді.
Әр ұлттың өзіне тән, қолөнерінің түп тамыры халықтың өмір сүру салтымен, шаруашылық
дәстүрімен тығыз байланысты. Қолөнердің тәрбиелік мәні арқылы оқыту кезеңінде өнерге, өзіне
деген көзқарасын, білімін, біліктілігін арттырып, шығармашылыққа баулимыз. Қолөнер
бабалардан қалған мәдени мұраның ең асыл құнды қазынасы.
Қолөнер өресі биік, өрісі кең өнер. Қазақ халқы – кең байтақ елімізде қалыптасқан көне
мәдениеттің тікелей мұрагері және сол дәстүрді дамытушы, жаңғыртып байытушы, ұлттық
қолөнердің үздік үлгілерін атадан балаға мұра етуші.
Балаларға өзіміздің ұлттық өнерімізді үйрете отырып, басқа ұлтардыңда қолөнерімен,
сондайақ, олардың жасалу жолдарын АКТ арқылы заманауй әдістәсілдерде көрсетуге
тырысамыз. Шығыс халықтарында кеңінен тараған батик өнері жане олардын түрлері жайындаа
түсінік берілді. Сіздерге 7сыныбында «Батикті дайындау» тақырыбында өтілген сабақ барысын
ұсынамын. Сабақтың мақсаты, оқушылардың практикалық дағдыларын дамыту, өз бетінше жұмыс жасауға, тапқырлыққа, қиялдарына ерік берулеріне, жасап отырған жұмыстарына
жауапкершілдікпен қарауға, бірбірне кеңес беруге, еркін жұмыс жасауға қалыптастыру.
Еңбек тәрбиесі – барлық тәрбиенің қайнар көзі дейтін болсақ бала алған білімін іс жүзінде
қолдана біліп, оны өмірмен, өзінің ісәрекетімен күнделікті тіршілік қызметімен байланыстыра
білгенде ғана өзіне де, қоғамға да пайдасын, жемісін береді. Осы орайда баланы еңбекке
жастайынан үйретсек, өз еңбегінде, өзгенің еңбегін де адал да дұрыс бағалай білуді бойларына
сіңіреді. Халқымыз ежелгі замандардан бері еңбек етумен қатар, уақыт ағымымен бірге өнерін де
ұдайы дамытып отырды. Солардың бірі халқықтардың сәндік қол өнері.
Қолөнер тарихыиэкономикалық, саясиәлеуметтік жағдайларға байланысты әр заманда
әртүрлі сатыда дамып, түрленіп, көршілес жатқан мемлекеттермен тығыз мәдени қарым
қатынаста нығайа отырып, саяхат, сауда жасау арқылы, әр мемлекет бірбірінен өнердің озық
үлгілерін үйреніп, жетілдіріп отырады.
Қазіргі ғылым мен техниканың қарыштап дамыған заманында оқушылардың жалпы білімін
көтеру, біліктілігі мен дағдыларын қалыптастырып, бүгінгі оқушы, ертеңгі жас маман екенін
ескере отырып, оларға кәсіби білім беріп, қабілетін, дарынын аша білу, шығармашылыққа бағыт
бағдар беру әр мұғалімнің мақсаты болып табылады.
Шын беріле қызықтаған нәрсе ғана адамның жүрегінен орын алады” Әл –
Фараби
ҚОЛӨНЕРІ АРҚЫЛЫ БАЛАНЫҢ ШЫҒАРМАШЫЛЫҒЫН, ІЗДЕНІМПАЗДЫҒЫН ДАМЫТУ
ҚОЛӨНЕРІ АРҚЫЛЫ БАЛАНЫҢ ШЫҒАРМАШЫЛЫҒЫН, ІЗДЕНІМПАЗДЫҒЫН ДАМЫТУ
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.