Открытый урок на тему: "Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктер"
Оценка 5
Разработки уроков
docx
математика
9 кл
09.02.2017
Оқушылар тригонометриялық функциялардың анықталу облысы мен мәндер жиынына арналған формулаларын қорытып шығарады. Формулаларды тригонометриялық өрнектердің тепе-тең түрлендіру негізінде қолданады. Сабақта математикалық диктант пен жматематикалық домино ойнатылады. Сематикалық картамен жұмыс жасайды және есептер шығарады. Тақырыпқа байланысты тест орындайды. бағалау парағы арқылы өздерін бағалайды.открытый урок 9 класс
9 сынып ашық сабақ.docx
Бекітемін: Келісілді: Қаралды:
Мектеп директоры: ОІМ: ТІО:
Е.К.Сулейменов А.С.Сеилханова Б.Е.Ибраев
<.....><.....><..........> <.....><.....><..........> <.....><.....><..........>
9сынып
(ашық сабақ)
Математика пәнінің мұғалімі: Рысхожин А.М. 20162017 оқу жылы
Күні: 7.02
Сабақтың тақырыбы: «Негізгі тригонометриялық тепетеңдіктер»
Мақсаты:
Білімділік: Алдыңғы сабақта алған білімдерін пайдалана
отырып,тригонометриялық функцияның қасиеттерін, формулаларын
өрнектерді түрлендіру, тепе – теңдікті дәлелдей білу бейімділіктерін
қалыптастыру.
Дамытушылық: Өзіндік ізденіс әрекеттерін, еңбек дағдыларын, танымдық
қызығушылығын, іскерлік қабілетін, еркіндігін, эмоциясын, зейін, ойлану,
қабылдауын дамыту.
Тәрбиелік: Ұлы ақындардың өлеңдерін келтіре отырып, оқушыларды
адамгершілікке тәрбиелеу, экологиялық, азаматтық тәрбиеге назар аудару,
бірлесе жұмыс істеуге, бір – бірін тыңдауға, жауапкершілікке, сенімділікке
баулу, жеке тұлғаны тәрбиелеу.
Типі: Меңгерген білімдерін практикада қолдануға бағытталған сабақ.
Түрі: Аралас сабақ (кіріктірілген сабақ).
Пән аралық байланыс: қазақ әдебиеті
Әдісі: Өздік жұмыс, миға шабуыл, жұптық әдіс, топтық жұмыс.
Көрнекілігі: Кестелер, үйлестірмелі карточкалар, бағалау парағы,
интерактивті тақта
Сабақтың эпиграфы: «Сен неткен бақытты едің, келер ұрпақ»
Қ.Аманжолов
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
Психологиялық даярлық
Сабақтың мақсатын хабарлау
«Жүректен жүрекке» тренингі арқылы сынып оқушыларына сәттілік
тілеймін.
Жаңа сабақтың табыс критерийін бірге анықтау. Сабақтың табыс критерийлері
Оқушының атыжөні:
№
Критерийлер
1 Анықтаманы
2
білемін
Тригонометриялық
тепетеңдікті
білемін
3 Формулаларды
ажырата аламын
Таңбаларын білемін
Есептер шығара
аламын
4
5
Жалпы ұпай саны
1315 ұпай «5»
912 ұпай
«4»
48 ұпай
«3»
Ұпай
2
3
2
2
2
1
2
1
1
1
0
0
0
0
0
3
3
3
3
3
Сен керемет
орындадың!
Сан жақсы
жұмыстандың!
Сен жарадың!
ІІ. «Көршінді тексер» стартегиясы бойынша үй жұмысын тексеру
№298 (ә,в)
ІІІ. «Барлық істің басшысы – білім мен ұғым».
Оқушылар кестедегі бос тор көздерге мәндерін алып жабыстыру керек.
300
450
600
sinα
cosα
tgα
ctgα
sinα
cosα
00
900
1800
2700
3600 Өрнектің мәнін табыңыз:
sin 2π
3 2. cosπ
3 3. sin 5π
3 4. cos 5π
4 5.
1.
tg5π
6
6. sinπ
4 7. cos π
4 8. tg2π
3 9. sinπ
Оқушылар жауап бергенен кейін , тақтаға әр жауапқа сәйкес әрпі бар
кесте ілінеді.
−√2
2
−√3
2
√2
2
√3
2
√2
2
1
2
−1
√3
0
−√3
Е
Ф
С
Л
Й
Л
Н
У
И
Әріптерді орналастыру арқылы « Сейфуллин» деген сөзді оқиды.
Мұғалім: Сіздер Сәкен Сейфуллиннің өмірі жайлы білесіздерме?
Сәкен Сейфуллин қазақ әдебиетінің негізін салушылардың бірі. Өзінің
«Көкшетау» поэмасында біздің өлкенің табиғатының әсемдігін, сұлулығын
жырлаған.
Осы кезде оқушылар С. Сейфуллиннің әннің сазы бірге тындалады,
шәкірттер Көкшенің әсем табиғатына тағы да бір ғажайып саяхат жасағандай
болып сезінеді.
(С.Сейфуллиннің «Көкшетау » әні)
ІІІ. «Білім теңіз, түбі де, шегі де жоқ».
Сұрақжауап әдісі арқылы формулаларды тексеру барысында тағы да
пәнаралық байланыс ескеріледі.
Тригонометрия элементтерің атаңдар?
Қай функция жұп функция?
Ал тақ функцияларды атаңдар?
Негізгі тригонометриялық тепетеңдіктер формуласын жазыңыз:
х+¿cos2х
sin2¿
1. sinx
cosx
cosx
sinx
2.
3.
4.
5.
6.
7.
tgx∗ctgx
1+ctg2x
1+tg2x
1−sin2x
1−cos2x
8.
9. tg2x
1
Қ
tgx
ctgx
Ұ
Н
1
А
1
sin2x
1
cos2x
cos2x sin2x sin2x
cos2x
Н
Б
А
Е
В
Осы жауаптарға сәйкес әріптерден құрастырылған «Құнанбаев» деген
фамилияны оқиды.
Оқушылар А. Құнанбаевтың өлеңдерін оқиды.
Жеке сұрақтар арқылы оқушылардың өздеріне қорытынды жасату.
(А. Құнанбаевтың 31ші қара сөзі)
ІІ. «Бар нәрсеге білім қолды жеткізер»
Тақырып бойынша есеп шығару барысында төмендегі тригонометриялық
теңдеулер шешіледі.
Деңгейлік тапсырма.
А деңгейі:
№ 1
sinх=1
6 cosх−?sinх= 1
8 cosх−? sinх=1
2 cosх−?
sinх= 1
4 cosх−?
№2
1.
2.
3.
1.
2.
sin2x−cos2x+1
sinx∗ctgx+cosx
cosx∗tgx+sinx
cos2x
1+tg2x(1−sin2x)
sin2x
1+ctg2x(1−cos2x)
В деңгейі:
C деңгейі:
√35
6
А
√63
64
М
√3
2
А
√15
16
Н
2sin2x 2cosх 2sin х cos2x sin2x
Ж
О
Л
О
В
Оқушылар осы жауаптарға сәйкес әріптерден құрастырылған
«Аманжолов» деген фамилия шығады.
Мұғалім:
Ақындар жастарға арнап жыр жазып, келешігінен зор үміт күткен.
Әрине, біздің жас ұрпақ тәуелсіздік идеясынан нәр алған, ел мен жердің
иесі екенін сезініп, күні ертең ат жалын тартып мініп, «мен кімнен
кеммін, атаана арманын, алдыңғы толқынның...»
Оқушылар мәліметтер оқып, «Өзім туралы» өлеңін айтады.
ІІІ. «Сен неткен бақытты едің, келер ұрпақ»
Қорытындылау:
Бүгін сабақ ұнады ма? Нені үйрендік?
Мақсатымызға жеттік пе?
Үйге: № 300,301
Бағалау
Открытый урок на тему: "Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктер"
Открытый урок на тему: "Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктер"
Открытый урок на тему: "Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктер"
Открытый урок на тему: "Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктер"
Открытый урок на тему: "Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктер"
Открытый урок на тему: "Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктер"
Открытый урок на тему: "Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктер"
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.