План-канспект урока па тэме: «Нацiск у слове»
Мэта урока: ўдакладненне ведаў пра асаблівасці ўдарнага склада і ролі націску ў прамовы, развіццё ўмення знаходзіць у слове ўдарны склад.
Арганізацыйны момант.
- Мы пачулі званок,
Пачынаем наш ўрок.
Загадка: Снег на палях,
Лёд на водах,
Віхура гуляе - калі гэта бывае? (Узімку)
- Дайце характарыстыку першага гуку словы (зычны, звонкі, мяккі, парны).
- Які літарай пазначаем на пісьме?
Чыстапісанне прапішам літару З / з, злучэння літар зі, зо, зя, аз.
Спісванне прыказкі: Узімку сонца свеціць, ды не грэе.
- Чаму так кажуць?
Слоўнікава - арфаграфічная праца
- Адгадайце загадку: Усе яго зімой баяцца
- Балюча можа ён кусацца,
Хавайце вушы, шчокі, нос,
Бо на вуліцы .... (Мароз)
- Якая асаблівасць ёсць у слове «мароз»? (На канцы слова парны зычны у слабой пазіцыі)
- Што зрабіць у такім выпадку?
- Зменім слова, каб яно падыходзіла да слоў: дзень ....., лёгкі ....., гародніна трэба ...., восенню па раніцах бываюць ....
Запіс у сшытак: Мароз-марозны, марозік, замарозіць, замаразкі.
- Што скажам пра словы? (Блізкія па значэнні, маюць агульную частку пры напісанні і вымаўленні)
Вылучым агульную частку.
- Падкрэсліце словы, якія зяўляюцца праверачнымі для слова мароз.
- Якім бывае мароз? (Лютым, першым, моцным, студзеньскім, лютым)
4. -Давайце ўспомнім, як пачынаецца зіма.
Фрагмент фільма «Першы снег».
5. Паведамленне тэмы ўрока.
-Некалькі сняжынак заляцелі ў клас.
Адна на дошцы: АСIНЦК (націск) - перастаўце літары ў правільным парадку.
-Якое слова атрымалася? (Націск)
- Тэма нашага ўрока «Націск. Ударны і ненаціскны склад »
- Некалькі сняжынак ўпалі на парты і прынеслі вучням заданнi. (Двум вучням даюцца індывідуальныя заданні-сняжынкі).
5. Праца над тэмай урока: ударныя і ненаціскныя склады.
- Што такое націск? (В. - вылучэнне голасам аднаго галоснага гуку ў слове) - Як называецца склад, на які падае націск?
-Як называюцца астатнія склады?
-Як знайсці ўдарны склад? (Прамовіць, паклікаць слова)
Мы ў слове склад ўдарны знойдзем элементарна. А калі яго знойдзем, гучней за ўсіх вымавіў!
На дошцы: смачны, пухнаты, духмяны.
- На якое пытанне адказваюць словы?
- Знайсці ўдарны склад.
Паставім знак націску ў словах! (Вучні па чарзе выходзяць да дошкі.)
- Якія склады ў гэтых словах ударныя? (1, 2 і 3 склады)
Выснова: У беларускай мове ў націску няма пастаяннага месца. Ударным можа быць 1, 2, 3 склады.
Праверка выканання задання 1-й сняжынкі.
Сняжынка № 1 Прыдумай па тры словы да кожнай схемы (схемы двусложных слоў з націскам на 1-м і 2-м складах). Пазнач у словах націск. (Адказ вучня: роза-каша-мора і кара-месяц-хаты.)
Заданне 1: Запісаць слова ў 3 слупка - у 1-й - з націскам на 1 склад, у 2-м - на другім, у 3-м- з націскам на трэцім.
Устаўце прапушчаныя літары. Гр_за, огоро_, в_робей, бере_, ладо_ка, ч_йка, за_ц, ч_лок, хорово_.
6. Фізхвілінка.
Мы папляскаць у далоні - дружна, весялей.
Нашы ножкі пастукалі - дружна, весялей.
Па коленочкам ударым - цішэй. цішэй, цішэй.
Нашы ручкі падымайцеся - вышэй, вышэй, вышэй.
Нашы ручкі закруціліся, ніжэй апусціліся. Закруціліся, закруціліся і спыніліся.
Практыкаванне ў адрозніванні ўдарных і ненаціскных складоў.
Націск - галоўны работнік у словах. Часам бывае выходных.
- У якіх выпадках не ставяць знак націску ў словах? (Слова з 1 склада, слова з літарай Е).
Раскажы-ка, літара Е, як тваё жыццё-быццё? Л
ітара Е дае справаздачу:
- Нічога жыццё цячэ.
Я - ўдарная заўсёды!
Так заўсёды!
Вось гэта так!
Заданне 2: Запісаць верш, уставіўшы прапушчаныя літары.
Праставіць націск у словах. Падкрэсліць арфаграмы.
На дошцы:
Я - зіма. Люблю моро_.
Даводжу людзей да сле_.
А сама іх дарма не трач_,
Сыходзячы, аднак, плач_.
- У якіх словах няма знака націску?
- Якія арфаграмы сустрэліся? Роля націску ў адрозніванні сэнсу слоў
- Хлопцы, што можа здарыцца, калі націск будзе мяняць сваё месца ў слове? - Паглядзіце на малюнкі і скажыце, што адбылося са словамі, у якіх націск памяняла сваё месца? (На дошцы спраектаваны карцінкі да вершаў.)
У вядзерца руку акуні - ня бойся - гэта акуні!
На дзверы замка няма замка.
Іголка ходзіць уверх і ўніз.
Вось лісце зявілася.
Смокча Алёнушка касач,
А вышывае касач.
Насенне гваздзікі падобныя на гваздзікі.
Выснову: Ад націску залежыць значэнне слова.
- Вельмі важна ў словах правільна ставіць націск - бо наша гаворка павінна быць пісьменнай!
- Праверым заданне 2-й сняжынкі.
Сняжынка № 2. Запішы словы ў алфавітным парадку. Пазнач у іх націск. Складзі з двума словамі прапановы. Запішы іх. Партфель, шафёр, сталяр, іскра, пачаць, алфавіт.
Заданне 3. - Давайце самі патрэніруемся правільна ставіць націск у словах. У вершы на лісточках ў выдзеленых словах паставіце націск. Запомніце, як правільна іх прамаўляюць.
Тэлефон зноў тэлефануе!
Ад яго ў вушах звініць!
Забрала шчаўе вадзіца
- Без баршчу засталася птушка!
З той пары наш журавель усухамятку есць шчаўе.
Вось і стаў я сталяром,
Запрацаваў сякерай.
Мішка тупаў, песціўся,
Лёгкі масток захістаўся,
Па вадзе ідуць колы ...
Шарык, Мішку дапамажы!
6. Падвядзенне вынікаў:
- Сонца села за вёску.
Нам жудасна пашанцавала,
Што ў госці да націску схадзілі І ўсе яго сакрэты мы раскрылі.
- Якія сакрэты націску даведаліся? (Націск мяняе сэнс слова, можа быць на любым складзе, няма знака націску ў аднаскладовыя слове і ў слове з літарай Е.)
7. Дамашняе заданне.
Паставiць нацicк, падкрэслiць безударныя галосныя.
Елка.
На Новы год пасвяткаваць
У горад завітала ёлка.
Няцяжка мне было пазнаць
Зямлячку па яе іголках.
Па свежай зелені густой,
Па ўсім уборы саматканым.
Я быў сустрэчаю такой
Да глыбіні усхваляваны (М. Танк). [3, с.68-69].
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.