Оқушылар арифметикалық амалдардың белгісіз компоненттерін табу ережесі негізінде сызықты теңдеулерді шеше алады. Натурал сандар мен әріпті өрнектерді ажыратып, оларға амалдар қолданады. Мәтінді есептің мазмұнын оқып түсінеді. Мәтінді есептің мазмұнына байланысты алгатрм арқылы теңдеу құра алады және оларды шешеді. Топпен жұмыс жүргізеді.Натурал сандар және нөл саны
Садыков 1.docx
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:
5.1А Натурал сандар және нөл саны Мектеп:
Күні: Мұғалімнің атыжөні:
Сынып: 5 «А» Қатысқандар: Қатыспағандар:
Формула. Формула арқылы есептеу. Мәтін есептерді шығару
Сабақтың
тақырыбы
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары
5.5.1.1
натурал сандарға арифметикалық амалдар қолдана отырып, мәтінді
есептерді шығару;
5.5.1.8
әріпті өрнектерді құру және оларды есептер шығаруда қолдану;
Сабақтың
мақсаты
Бағалау
критерийі
Барлық оқушылар: арифметикалық амалдардың белгісіз
компоненттерін табу ережесі негізінде сызықты теңдеулерді шеше
алу. Натурал сандар мен әріпті өрнектерді ажырату, оларға амалдар
қолдану
Оқушылардың басым бөлігі: Мәтінді есептің мазмұнын оқып
түсіну. Мәтінді есептің мазмұнына байланысты алгатрм арқылы
теңдеу құра алу және оларды шешу.
Кейбір оқушылар: Күрделі мәтінді есептерді талдап түсініп
шығара алу, және қарапайым өмірлік ситуациялардан мысалдар
келтіре алу.
Оқушылар:
Мәтін есептің мағынасын түсінеді және теңдеу құра алады;
Құрылған теңдеулердің шешу алгоритмін біледі;
Мәтін есепті тиімді тәсілдерін біледі және кері есептер
құратыра алады.
Тілдік мақсаттар Оқушылар: Мәтіндегі есептің шартымен танысады, түсінеді,
мағынасын ажыратып, теңдеу құра алады.Есептерді шешу
алголритін талқылайды, өз ойын басқаларға жеткізе алады,
қорытынды жасайды.
ə
Зайырлы қоғам ж не жоғары руханият
Жұптық жұмыста – өзара құрмет көрсетеді, жеке жұмыста –
адалдық, бағалауда – шыншылдық, топтық жұмыста – бір – бірінің
пікірін тыңдайды
Экономика
Электронды оқулық
Теңдеу, теңдеудің түбірі, теңдеуді шешу.
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
ресурстар
Құндылықтарға
баулу
Пәнаралық
байланыс
АКТ қолдану
дағдылары
Алдыңғы білім
Сабақ барысы
Сабақтың
жоспарлаған
кезеңдері Сабақтың басы
(2 минут)
Ұйымдастыру кезеңі.
Сәлеметсіздерме балалар! Мұғалім мен оқушылар
бір – бірімен амандасады. Өзара сыйластық,
ашықтық құндылығын дамыту мақсатында
“ағашты жандандыру” психологиялық тренинг
өткіземін.
Ағашты жандандырайық:
Ағаш суреті
бар плакат,
стикерлер
Түстерге байланысты бүгінгі сабақта оқушылар
қандай жетістікке жететіндігі жайлы айтып өтемін.
“Жасыл” – жетістікке жетуге тырыс
“Қызыл сары” – өзіңе сенімді бол
“Қызыл” – өз ойыңды жеткізе біл
Осы таңдаған түс бойынша топқа бөлінеді.
Сабақтың басында бағалау парағын үлестіріп, әр
тапсырмадағы дескрипторлар арқылы 1 балл қойып
отыруын ұсынамын.
Бағалау парағы:
№ Тапсырмалар
1 Үй тапсырмасы
2 Жеке жұмыс
3 Оқулықпен жұмыс
4
5
Жалпы балл Балл
5
2
5
5
8
Жалпы ұпай: 25
Топтық жұмыс
Деңгейлік тапсырма
Бағалау
парағы
23 – 25 балл – “Жоғарғы деңгей”
15 – 19 балл – “Орта деңгей”
6 – 14 балл – “Негізгі деңгей”
Сабақтың соңында оқушылар қаншалықты деңгейде
меңгергендігін анықталады.
Біз өткен сабақта «Теңдеудің көмегімен мәтін
есептерді шығару» тақырыбы бойынша мәтін
есептермен жұмыс жасадық.
Сол тақырып бойынша үйге қандай тапсырма
берілді?
Үй тапсырмасын тексеру. Өтілген тақырыпты
қайталау тапсырмалар:
Жұптық жұмыс: “сен мені, мен сені” әдісі арқылы (Үйге берілген есептерді жұппен
алмасып тексереді)
Бағалау: Интербелсенді тақтада көрсетілген
жауаппен сәйкестендіріп, әрбір оқушының
тапсырмасы жұппен тексеру арқылы бармақпен
бағаланады және балл қояды.
Бірін – бірі
бағалау
3 мин
«Ширату» тапсырмалары
1. Стол үстіндегі тарелкада 4 алма бар еді. Үйдегі 4
адам бір бірден алды. Тарелкада неше алма қалды?
2. үстел үстінде 3 стакан шие тұрды. Ербол келип
бір стакан шиені жеп қойды. Қанша стакан шие
қалды
“Формула. Формула арқылы есептеу. Мәтін
есептерді шығару” тақырыбындағы ережелерін еске
түсіру мақсатында “Детальдарын қою ” әдіс –
тәсілін пайдалана отырып, әр оқушыға
“Математикалық диктант” беріледі:
Жеке жұмыс:
Математикалық диктант:
Тік төртбұрыштың периметрі оның ұзындығы мен
енінің 2 еселенген қосындысына тең. Формуласы:
P
ba
2
Үлестірме
қағазы
Тік төртбұрыштың ауданы оның ұзындығы мен
енінің көбейтіндісіне тең. Формуласы:
S
ab
3 мин
Сабақтың ортасы
5 мин
Жол жылдамдықтың қозғалыс уақытына
көбейтіндісіне тең. Формуласы:
s
*
tv
Заттың құны оның бағасын заттың санына
көбейткенге тең. Формуласы:
*
naC
Тік бұрышты параллепипедтің көлемі оның
ұзындығын ені мен биіктігіне көбейткенге тең. Формуласы:
V
abc
Бағалау: оқушылар өзін – өзі көңіл күй
смайликтерімен бағалайды.
Өзін – өзі
бағалау
смайликтер
Математика
оқулығы А.
Е.
Әбілқасымов
а
8 мин
Осы айтылған ережелерді қолданып оқулықпен
есептер шығарылады
Оқулықпен жұмыс: “Джигсо” әдісімен 3 топқа
есептер үлестіремін
№128
Тік төртбұрыш пішінді суқоймасының ұзындығы
45м, ені 38м. Оның жиегінен 2м қашықтықта
қоршау жүргізілді. Қоршаудың ұзындығы неше
метр?
№129
Квадрат пішіндес қаңылтырдан ені 5см тік
төртбұрыш қиылып алынғанда, ауданы
2
150см
қаңылтыр қалды. Қаңылтырдың алғашқы ауданын
табыңдар.
№130
Асхаттың 500тг ақшасы болды. Ол бағасы 25тг 7
дәптер және бағасы 80тг 3 қаламсап сатып алды. Не
белгісіз? Сұрақ қойыңдар.
Дескриптор:
Есептің шартын түсінеді, берілген табылатын
затты ажырата алады,жауабын тексереді (1
балл)
Есептің шартына сәйкес теңдеу құра біледі.
(1 балл)
Теңдеуді шешіп, жауабын дұрыс таба алады
(2 балл)
Бағалау: Оқушылар “Бағдаршам” бойынша
топтар бір – бірін бағалайды.
Бағдаршам
топтық
бағалау 7 мин
“Рухани
жаңғыру”
үлестірмелер
і
Топтық жұмыс:
“Ойлан, жұптас, бөліс” әдісі арқылыбүгінгі
сабақтың мақсатын ашу үшін өткен сабаққа
байланысты, яғни “ Формула. Формула арқылы
есептеу. Мәтін есептерді шығару ” тақырыбына
арналған тапсырмалар беріледі. Елбасымыздың
Мәңгілік ел идеясының негізіндегі “Рухани
жаңғыру” эмблемасын есеп шығару арқылы ашып,
білім саласына байланысты ойымен танысу.
Сабақтың соңы
7 мин
Топ мүшелері өз топтарымен бірлесе отырып есеп
шығарып талдайды және есепті дәлелдеп айтып
береді.
Бағалау: оқушылар қол шапалақтау арқылы бір –
бірін бағалайды.
Сабақты қорытындылау: “Кім жылдам”
Деңгейлік тапсырма: сыныптағы оқушылардың
қажеттілігін анықтау мақсатында төмендегі саралау
тапсырмаларын беремін.
“А” деңгей тапсырмалары
1. ABCD тік төртбұрышының ұзындығы а см, ені
одан 3 есе кем. Тік төртбұрышының периметрін
табыңдар. Мұндағы а = 18.
2. Массасы р кг жәшікке n пакет кәмпит салынған.
Бір пәкет кімпит m кг. Барлық кәмпит неше
килограмм?
Дескриптор:
Есептің шартын түсінеді
Есептің шартына сәйкес теңдеу құра біледі.
Теңдеуді шешіп, жауабын дұрыс таба алады “B” деңгей тапсырмалары
1. Тік төртбұрышының периметрі р см. Оның
ұзындығы а см. Тік төртбұрышының енін табыңдар.
Мұндағы р = 28, а = 8.
Жауабы : 6 см.
2. 1суреттегі квадраттың қабырғасы 6 см. АВС
үшбұрышының ауданын табыңдар.
С D
А В
1сурет
Жауабы : 18 см2
3. Екі поезд бір қаладан бір уақытта шығып, қарама
қарсы бағытта жүрді. t сағаттан кейін олардың бір
бірінен ара қашықтығы s км болды. Поездардың
біреуінің жылдамдығы 58 км/сағ, екінші поездың
жылдамдығын табыңдар.
Мұндағы t = 3, s = 426.
Жауабы : 84 км/сағ
Дескриптор:
Есептің шартын түсінеді
Есептің шартына сәйкес теңдеу құра біледі.
Теңдеуді шешіп, жауабын дұрыс таба алады
“C” деңгей тапсырмалары
1. Есепті теңдеу құру арқылы шығарыңдар.
Автобус пен автомобиль 42 км қашықтықтан бір –
біріне қарсы жүріп келеді. Автомобильдің
жылдамдығы автобустың жылдамдығынан 300
м/мин артық. Олар 20 минуттан кейін кездесті.
Автобустың жылдамдығы мен автомобильдің
жылдамдығы табыңдар.
Шешуі: Автобустың жылдамдығы – х,
Автомобильдің жылдамдығы – х + 300
м/мин,
42 км = 42 000 м,
(х + х + 300) ? 20 = 42000, 40х = 36 000, х
= 900
Жауабы : 900 м/мин, 1200 м/мин.
2. Сағат 14те аялдамадан 60 км/сағ жылдамдықпен
автобус шықты.1сағат өткен соң оның соңынан 90
км/сағ жылдамдықпен жеңіл машина шықты. Жеңіл
машина автобусты сағат нешеде қуып жетеді.
Шешуі: S = vt, 60(х+1) = 90х, х = 2(сағ)
Жауабы : 1700де
Дескриптор:
Берілген теңдеуді түсінеді
Стикерлер
2 мин Теңдеуді шешу алгоритмін біледі
Теңдеуді зерттеп, дұрыс нәтижеге жете
алады.
Бағалау парағының қорытындысын шығару
Оқушылар өздерінің жинаған ұпай санын
анықтайды.
23 ұпай мен одан жоғары – Сен жарадың! Үйге
берілген тапсырманы дұрыс орындау арқылы өз
біліміңді жетілдіре түс!
15 – 19 ұпай – Жақсы жұмыс жасадың!
Ережелерді қайталау арқылы жоғары
жетістікке жетесің!
14 ұпайдан төмен – Сәттілік! Ережелер мен
мысал есептерді қайта қарастыр, сол арқылы
есептерді шығара алатын боласың!
Кері байланыс: сабақ бойынша қандай сұрақтар
және есептер күрделі, қандай сұрақтар түсінікті
болғанын сұрау арқылы талдау жасалынады.
Берілген стикерге өз ойларын жазып, “Ағашты
жандандыру” плакатына барып жапсырады.
Үй жұмысы: №136, №139, №140
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды
игеру
деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз ?
Қалыптастырушы бағалау мен кері байланыс
жүргізіп отырамын. Әр тапсырманы орындау
барысында десприкторлар арқылы балл қою
бойынша оқушылардың қай деңгейде екендігін
анықтаймын. Сабақтың соңында бағалау парақшасы
жинаған балдарымен анықталады.
Сабақ мақсатына жетеді.
2 мин
1 мин
СаралауСіз
қандай тәсілмен
көбірек қолдау
көрсетпексіз? Сіз
басқаларға
қарағанда
қабілетті
оқушыларға
қандай
тапсырмалар
бересіз?
Оқушылар сабақ
бойы жеке және
жұптық, топтық
жұмыстар
жасайды. Қабілеті
жоғары оқушылар
басқа оқушыларға
қолдау көрсетеді
және деңгейі
деңгейлік
тапсырманы
қажеттілігіне
қарай
орындайдыорында
йды.
Рефлексия
Денсаулық
және
қауіпсіздік
техникасын
сақтау
Сабақ
уақытында
қарастырыла
тын әр түрлі
жұмыс
түрлері
оқушыларды
ң қимыл
қозғалыс
жасауына
мүмкіндік
беремін Оқушылар мәтін есептерге теңдеу құруды, оны шешуді және
өмірде қажеттілігін біледі.
Оқушылар белсенділігі жоғары, қалыс қалған оқушылар болған
жоқ.
Мен жоспарлаған тапсырмалар оқушыларға пайдалы болды.
«Ойлан, бөліс, жұптас» әдісі тапсырмасы арқылы Рухани жаңғыру
туралы мағлұматтар алды.Жоспарланған тапсырмалар толық
орындалды.
(1 мин)
Сабақ оқу
мақсаттары
шынайы ма?
Бүгін оқушылар
не білді?
Сыныптағы
ахуал қандай
болды?
Мен жоспарлаған
саралау
шаралары тиімді
болды ма? Мен
берілген уақыт
ішінде үлгердім
бе? Мен өз
жоспарыма
қандай түзетулер
енгіздім және
неліктен?
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды? (оқуды да оқытуды да ескеріңіз)
1.Оқушылар ынтымақтастықпен жұмыс істеді.
Оқушылардың өзінөзі бағалауын сабақты қорытындылаудың
алдында өткіздім.
2. Оқуда да, оқытуда да бірбірінен көмек ала білді.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?
1.Оқушылардың қызығушылығы мен белсенділігі.
2.Өзара бағалануы.
Менің алдағы сабақты жетілдіруге көмектесетін ұсынысым:
Сабак жоспары "Натурал сандар және нөл саны"
Сабак жоспары "Натурал сандар және нөл саны"
Сабак жоспары "Натурал сандар және нөл саны"
Сабак жоспары "Натурал сандар және нөл саны"
Сабак жоспары "Натурал сандар және нөл саны"
Сабак жоспары "Натурал сандар және нөл саны"
Сабак жоспары "Натурал сандар және нөл саны"
Сабак жоспары "Натурал сандар және нөл саны"
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.