Сабақ: «Қазақ тілі» Мағжан
Жұмабаев
Күні: 11.09.2019
Мектеп: А.М.Горький мектеплицейі
Мұғалімнің атыжөні: Қалдекен Н.Қ.
Сынып: 7 «Б»
Оқу мақсаты:
Сабақтың мақсаты:
Бағалау критерийі
Қатысқандар: Қатыспағандар:
Тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсінеді.
Ақпараттың өзектілігін анықтайды Т2
Барлығы орындайды:
Өлеңнің мазмұнын түсінеді.Негізгі ойды анықтайды
Көпшілігі орындайды:
Өлеңдегі сын есімдерді пайдалана отырып тірек
сызбаны толықтырады.
Кейбірі орындайды:
Өлең мазмұның өмірмен байланыстырады,
салыстыра алады.
1.Өлең мазмұнын түсінеді,негізгі ойды анықтайды.
2.Сын есімдірді пайдалана отырып сызбаны
толықтырады
3.Өлең мазмұның өмірмен байланыстырады,
салыстыра алады.
Оқыту дағдылары
Білу, түсіну, қолдану, талдау, жинақтау, бағалау
Оқыту әдістәсілдері
Тілдік мақсаттар
«Тұлғаны таны», «Ассоциация» әдісі, «Кубизм»,
«Бес саусақ».
Айбынды,елдік, жауыз, ұшқын,
сөздерінің мағынасын түсінеді
Құндылықтарға
баулу
«Мәңгілік Ел»
жалпыұлттықидеясыныңмаңыздылығыТарихтың,
мәдениет пен тілдіңбіртұтастығы
Пәнаралық байланыс
тарихСабақ барысы
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған жаттығу
түрлері
Ресурстар
Автор портреті
«Арыстанмын»,
«Жолбарыспын»,
«Көкте
бұлтпын»,
«Жерде желмін»
Сабақтың басы
Амандасу
5 минут
Сабақтың ортасы
5минут
3минут
Ой шақыру «Тұлғаны таны» әдсі
арқылы топқа бөлу және жаңа
тақырыпқа шығу. Өлеңнің авторын
анықтайды.
Алдынғы білімді еске тусіре келе
жаңа тақырыпқа шығамын.
Өлең қалай аталады? Авторы кім?
М.Жұмабаев туралы не
білесіздер?
«Адам шын адам боламын десе,
халық ісі, халық пайдасы жолында
құрбан бола білсін»,деген
цитатасын оқытып,ақынды қандай
адам деп білеміз?
дұрыс Патриот. Патриот – қандай
адам?
Ал осындай патриот деп біздің
өмірімізде кімдерді атай аламыз?
Жақсы ендеше М.Жұмабаевтың
патриот екенінің тағы бір дәләлі
«Қазақ тілі» өлеңі.
Мәтін алды жұмыс.
1тапсырма
«Қазақ тілі» ассоциация.
Дескриптор 1.өз білімін ұсынады.
Мәтін кезі.
2тапсырма
Өлеңді тыңдайды.Мәтін алды2минут
3минут
5минут
5минут
5минут
4минут
3минут
жасаған ассоциацияларын өлеңдегі
сын есімдер арқылы толықтырады.
унтаспа
Дескриптор 2.Өлеңдегі сын
есімдерді пайдалана отырып,
сызбаны толықтырады.
Мәтін соңы.
«Кубизм» әдісі
3тапсырма
1.Өлеңнің негізгі тақырыбы не?
Нешінші шумақтан анықтадың?
Дескриптор 3.1 негізгі ойды
анықтайды
4тапсрыма
2.Теңеулерді тап. Соңғы шумақтың
мазмұның
түсіңдір.
Дескриптор 3.2 Өлеңнен
теңеулерді табады
5тапсырма
3.Қазақ тілінің бүгінгі күндегі
орны.
Дескриптор 3.3маңыздылығын
анықтайды.
6тапсрыма
4.Өлеңдегі қазақ тілі мен қазіргі
қазақ тілінің тағдырың салыстыр
Дескриптор 3.4 салыстырады
7тапсырма
5.Мемлекеттік тіл туралы сұхбат
жүргізу
Дескриптор 3.5 сұхбат жүргізеді
8тапсырма
6. «Мәуелі ағаш» арқылы бүгінгі
тақырыпты қорытындылау..Яғни,
Кубик
Мәуелі ағашөлең мазмұнына сай ақын қазақ
тілін қандай тіл деп көрсеткен?
Бабам тілі ағаштың қай бөлігіне
орналастырамыз? Не себепті?
Ал қазір қазақ тілін қай бөлігіне
орналастырамыз? Не себепті?
Қай кезде ақынның арманы сенімі
ақталады?
Алма пішінді стикерге өз ойларын
жазып ағашқа орналастырады.
Міне, осы кезде мәуелі ағашта
жеміс береді.
Қалыптастырушы бағалау
Кері байланыс. «Бес саусақ» әдісі.
Бас бармақбасты мәселе
Балалы уйрек –бірлесу.Мен
топта/жұпта қалай жұмыс
жасадым.Кімге көмек бердім?
Ортан терекойлану. Мен бүгінгі
сабақтан не түйдім?
Шылдыр шүмекшынайылық. Сабақ
маған ұнады ма? Неліктен?
Кішкентай бөбеккөңілкүй
ахуалы.мен сабақта өзімді қалай
сезіндім.
Бағалау – Сіз оқушылардың
материалды игеру деңгейін қалай
тексеруді жоспарлап отырсыз?
суреті
«Гаухар тас»
«Бес саусақ»
қағаз қиындысы
Денсаулық және
қауіпсіздік
техникасын
сақтау
Саралау – Сіз
қандай тәсілмен
көбірек қолдау
көрсетпексіз? Сіз
басқаларға
қарағанда
қабілетті
оқушыларғақандай
тапсырмалар
бересіз?