Внеклассное мероприятие по английскому языку “St. Valentine’s Day. Games and puzzles.”
Оценка 4.7
Разработки уроков
doc
английский язык
5 кл—8 кл
24.01.2017
Внеклассное мероприятие по английскому языку
“St. Valentine’s Day. Games and puzzles.”
План мероприятия:
Цели мероприятия:
Воспитательные: - создать условия для воспитания уважения и
бережного отношения к традициям и праздникам
своей страны и страны изучаемого языка.
Развивающие: - организовать условия для развития догадки,
любознательности.
Учебные: - создать условия для совершенствования навыков устной и
письменной речи.
Познавательные: - способствовать расширению и систематизации знаний
об истории праздника.
Задачи мероприятия:
- стимулировать учащихся на развитие навыков устной и
письменной речи;
- способствовать повышению интереса к изучению
иностранного языка.
Vneklassnoe_meropriatie_6_klass.doc
Внеклассное мероприятие по английскому языку
“ St . Valentine
’ s Day
. Games
and
puzzles
.”
План мероприятия:
Цели мероприятия:
Воспитательные: создать условия для воспитания уважения и
бережного отношения к традициям и праздникам
своей страны и страны изучаемого языка.
Развивающие: организовать условия для развития догадки,
любознательности.
Учебные: создать условия для совершенствования навыков устной и
письменной речи.
Познавательные: способствовать расширению и систематизации знаний
об истории праздника.
Задачи мероприятия:
стимулировать учащихся на развитие навыков устной и
письменной речи;
способствовать повышению интереса к изучению
иностранного языка.
Оснащение мероприятия: На уроке используется компьютер и
видеопроектор,
подготовленная учителем презентация в программе
PowerPoint, экран, раздаточный материал.
Подготовка к мероприятию: в ходе подготовки к данному внеклассному
мероприятию
учащиеся изучили историю праздника, а также новую
лексику по теме.
Ход мероприятия:
Teacher:
Dear children, dear guests, it is lovely to meet you here at St. Valentine’s games.
Good morning! First of all, I want to ask you,
Do you like holidays?
I like them too. What holidays do you know?
What holyday shall we celebrate in February?
You are right!
On the 14th of February people celebrate a beautiful holiday, which is loved by
adults and children. It is St. Valentine day.
There are a lot of traditions, customs, games and puzzles on this holiday.
(Дорогие дети, дорогие гости, рада Вас видеть. Прежде всего, я хочу спросить
Вас:
Любите ли вы праздники?
14 февраля люди празднуют прекрасный праздник, который любят и дети и
взрослые «День Святого Валентина». Много традиций, игр, загадок связано с
этим праздником)
Pupil 1:
Now let's listen to History of Valentine's Day: Ever wonder who St. Valentine
was? Or why so many people get all mushy around the second week of February?
Here's a brief synopsis:
St. Valentine was actually two people (that weren't romantically involved) who
were martyred on the same day. Feasts commemorating them were celebrated on
February 14. One was a priest and physician who died in Rome during the
persecution of Christians by Claudius II Grothicus. The other was the bishop at
Terni, Italy who was also martyred in Rome. Both have been buried at different
places along the Flaminian Way.
So why do people send "valentines" or "love tokens" to one another on that day?
The origin of that tradition is not thought to have any connection with the saint's
day. Rather it comes from an early European belief that the second week of
February was when birds began to mate. The idea suggests that lovers should
probably exchange notes and gifts on February 14 in conjunction with what nature
practiced.
Nowadays, Valentine's Day is observed as a special day for love and romance.
This topic is one of the oldest, and probably mostdiscussed, issues in history!
(Ученик рассказывает легенду, об этом празднике)
Teacher: We continue our party with small poetry. It is Valentine poetry.
(дети читают стихотворение.)
Слайд 3
The sky is high, the see is deep.
Thinking of you I cannot sleep.
If you love me like I love you.
Nothing but death will part us too. Слайд 4 T.: Before we start our party we repeat the words.
(повторение лексики по теме.)
a dove, a heart, a chocolate, a cupid, a flower, a card, an arrow, a lace,
a ribbon, a bow
Слайд 5 T.: The custom of sending valentine cards started in the middle ages.
The oldest valentine was made in 1415.
(Традиция послания «Валентинок» началась в средние века. Самая старая
датирована 1415 годом.)
Read the examples of the Valentine messages and translate them.
(Дети читают примеры «валентинок» и переводят их)
• My love is endless.
• You are at the top of my list.
• I’m crazy about you!
• You stole my heart!
• My love is filled with love for you!
• I’ve got my eye on you!
Слайд 6 T.: Look at the next slide. It is example of Valentine card.
T.: Today in the morning I’ve got some letters. They are with different tasks. Let’s
divide into two teams to make these tasks. All the tasks are connected with St.
Valentine’s Day. We’ll guess riddles, record secret proverbs, make holyday words.
(Сегодня я получила несколько писем. В них различные задания. Давайте
разделимся на 2 команды, чтобы выполнить их)
Please, take a card out of this box (дети достают из коробочки карточку с
рисунком (голубь или сердце)). So, we have two teams “doves” and “hearts”.
I. Слайд 7 The first task is called “a holiday word ladder”.
1е задание «праздничная лестница».
Make up a ladder from these words.
Forgetmenot
Chocolate
Darling
Candy Bow
Gift
Ribbon
February
Sweetheart
HOLIDAY WORD LADDER
1
2
3
4
5
6
7
8
9
The time of our teams is up, let’s check their work.
II Слайд 8 “Holiday code word” (задание №2 «закодированное слово».)
Take the numbered letter from each word, put it into the definite
block and you will read the code word.
(Поставьте пронумерованную букву в определённый кубик и прочитаете
закодированное слово.)
Dove 3 Rose 4 Cupid 4
Arrow 1 Ribbon – 6 Darling – 6
Flower – 2 Heart 5 Friend 4
v a l e n t i n e
T: Look at the screen and check yourselves.
III Слайд 9 The next task is called “the holiday sentences”.
(Задание №3. «Праздничные предложения»)
Please fill in the right word in the gaps. And complete the sentences.
(Вставьте правильное слово и закончите предложение.)
1. St. Valentine’s day is on the 14th of … .
2. We give our … pretty Valentinecards. 3. It’s fun to get …Valentinecards than your friends.
4. … is symbol of … .
5. The Valentinecard should be in the form of … .
More, heart, love, February, friends, March, sweetheart, violet, rose.
IV Слайд 10“Jumbled words” ( Задание №4 «Разбитые слова»)
The letters in these words are mixed, but all the words are connected with St.
Valentine’s Day. Make the words.
(Из данных букв составить слова по теме.)
1. THEAR HEART
2. RYBRUAFE FEBRUARY
3. CHOTECOLA CHOCOLATE
4. TNESERP PRESENT
5. LIDAYHO HOLIDAY
6. ORSE ROSE
7. VELO LOVE
V Слайд 11 “Holiday words” (Задание №5. «Праздничные слова»)
Turn these usual words into holyday ones. Add several (one, two or more) letters
to theses words and you will get new holiday words.
(Превратить обычные слова, добавив 1,2 или более букв, чтобы получились
праздничные.)
Cup cupid
Row arrow
Ace lace
Can candy
Low flower
End friend
Art heart
Late chocolate
Car card
Rib ribbon
VI Слайд 12“Strange message” (Задание №6. «Странное послание» Teacher:
Today in the morning I’ve got a strange message. I cannot read it because
the message is recoded. Help me to record this secret message.
(Сегодня утром я получила странное послание. Я не могла прочитать его, т.к.
письмо было зашифровано. Помогите мне расшифровать это послание.)
1. 1. 6.18.9.5.14.4. 9.14. 14.5.5.4. 9.19. 1. 6.18.9.5.14.4. 9.14.4.5.5.4.
1. 1. 6.18.9.5.14.4. 20.15. 1.12.12. 9.19.
1. 6.18.9.5.14.4. 20.15. 14.15.14.5.
3. 1. 6.18.9.5.14.4.’19. 6.18.15.23.14. 9.19.
2.5.20.20.5.18. 20.8.1.14. 1. 6.15.5.’19.
19.13.9.12.5.
CODE
A1,B2,C3, D4, E5, F6, G7, H8, I9, J10, K11, L12, M13, N14, O15, P
16, Q17, R18, S19, T20, U21, V22, W23, X24, Y25, Z26.
1. A friend in need is a friend indeed.
2. A friend to all is a friend to none.
3. A friend’s frown is better then a foe’s smile.
VII Слайд 13
T. And the last task. It is a “holiday crossword” («Праздничный кроссворд»)
1. It's a bird, a symbol of the holiday.
2. It's a decoration for the handmade valentine.
3. It's a word to call your sweetheart.
4. It's a synonym for "a surprise".
5. It's a kind of treat for your sweetheart.
6. It's a name for whom you fell in love with.
7. It's a childlike son of Venus.
8. It's a close person for you, but not a relative.
9. It's a month for St. Valentines Day.
1
2
3
4
5 6
7
8
9
T.: So it is time to finish our competition. I want to tell your results.
Внеклассное мероприятие по английскому языку “St. Valentine’s Day. Games and puzzles.”
Внеклассное мероприятие по английскому языку “St. Valentine’s Day. Games and puzzles.”
Внеклассное мероприятие по английскому языку “St. Valentine’s Day. Games and puzzles.”
Внеклассное мероприятие по английскому языку “St. Valentine’s Day. Games and puzzles.”
Внеклассное мероприятие по английскому языку “St. Valentine’s Day. Games and puzzles.”
Внеклассное мероприятие по английскому языку “St. Valentine’s Day. Games and puzzles.”
Внеклассное мероприятие по английскому языку “St. Valentine’s Day. Games and puzzles.”
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.