Орхон Енисей ескерткіштері «Күлтегін» жыры 7-сынып, Қазақ әдебиеті
Оценка 4.7
Разработки уроков
docx
чтение
7 кл
25.10.2017
Сабақтың тақырыбы Орхон Енисей ескерткіштері «Күлтегін» жыры
Осы сабақ арқылы қол жеткізілетін оқу мақсаттары Көркем шығарманың тілі, шығармадағы көркемдегіш құралдардың (символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ) қолданысына талдау жасау. А/И1
Сабақтың мақсаты Барлық оқушылар орындай алады:
Шығармадағы көркемдегіш құралдардың қолданысына талдау жасай алады.
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:
Жырды талдау арқылы өзіндік көзқарасын білдіре алады.
Кейбір оқушылар орындай алады:
Көркем шығарманың тілін ашуда даналық ой пікірлерді, күрделі тіркестерді қолданып, өзіндік пікір айтады.
Ойлау дағдыларының деңгейлері ТалдауСабақтың тақырыбы Орхон Енисей ескерткіштері «Күлтегін» жыры
Осы сабақ арқылы қол жеткізілетін оқу мақсаттары Көркем шығарманың тілі, шығармадағы көркемдегіш құралдардың (символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ) қолданысына талдау жасау. А/И1
Сабақтың мақсаты Барлық оқушылар орындай алады:
Шығармадағы көркемдегіш құралдардың қолданысына талдау жасай алады.
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:
Жырды талдау арқылы өзіндік көзқарасын білдіре алады.
Кейбір оқушылар орындай алады:
Көркем шығарманың тілін ашуда даналық ой пікірлерді, күрделі тіркестерді қолданып, өзіндік пікір айтады.
Ойлау дағдыларының деңгейлері Талдау
қазақ әдебиеті 7-сынып.docx
Күні: 05.10.2017
Сынып: 7
Қатысқандар:
Қатыспағандар:
Сабақтың тақырыбы
Осы сабақ арқылы қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары
Сабақтың мақсаты
Ойлау дағдыларының
деңгейлері
Тілдік мақсат
Бағалау критерийі
Құндылықтарға баулу
Пәнаралық байланыс
Тақырып бойынша
алдыңғы білім
Қысқа мерзімді жоспар
Мектеп: «№66 мектеплицей» ММ
Мұғалімнің атыжөні: Абилова Алима Ораловна
Орхон Енисей ескерткіштері «Күлтегін» жыры
Көркем шығарманың тілі, шығармадағы көркемдегіш құралдардың
(символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора,
аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ) қолданысына талдау
жасау. А/И1
Барлық оқушылар орындай алады:
Шығармадағы көркемдегіш құралдардың қолданысына талдау
жасай алады.
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:
Жырды талдау арқылы өзіндік көзқарасын білдіре алады.
Кейбір оқушылар орындай алады:
Көркем шығарманың тілін ашуда даналық ой пікірлерді, күрделі
тіркестерді қолданып, өзіндік пікір айтады.
Талдау
Пәнге қатысты сөздік қор. Қаған, шад, Өтүкен, Інжу, Түрік Білге
1. Кейіпкердің портреті мен ісәрекетін сипаттай алады.
2. Кейіпкерлер образын ашуда көркемдеуіш сөздерді, сөз
тіркестерін қолдана алады.
3. Күрделі тіркестерді, даналық ой пікірлерді қолдана отырып,
өзіндік пікір айта алады.
Адамгершілік, қайырымдылық, батырлық, батылдық
Қазақ тілі
«Күлтегін» жырдың тақырыбын, идеясын мазмұнын біледі.
Сабақтың
жоспарлан
ған
кезеңдері
Басы:
3 минут
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
Бағалау
Сабақ барысы
Мұғалімнің әрекеті
Ұйымдастыру
кезеңі:
Жағымды психологиялық
орта қалыптастыру.
Оқушыларды топқа біріктіру.
Оқушының әрекеті
Шеңбер жасап, бірбіріне
жылы лебіздер айту.
Ер, батыр, қайсар, қайрат
сөздері арқылы топқа
бірігеді
Смайлик
арқылы
қалыптастыру
шы бағалау
жүргізіп
отыру
Ресурст
ар
Интерак
тивті
тақта.
оқулық Бірбірімен сұраққа
кезектесіп жауап іздейді.
Оқушылар топта
талқылайды, ортаға салып
талдайды, ортақ тұжырым
жасайды.
Берілген кестені сұрағына
қарай толтырады.
Жырдан дәлелді жауап
жазады.
«Мадақ
сөздер»
Керемет!
Ширату жаттығуы:
Жұптық,
топтық кері
байланыс арқылы алдыңғы
білімді талқылайды.
«5 Қ кестесі» әдісі арқылы әр
топқа ертегі бөлімдері және
кесте беріледі. «Қ» әріпінен
басталатын сұрақтарға жауап
береді.
«5 Қ кесте» әдісі
Жауап
Тапсырма
Даярлық
кезеңі
Талдау
1.Қандай оқиға(іс
әрекет) болды?
2.Қай кейіпкер
оқиғада кесдесті?
3.Қалай болғанын
жаз?
4.Қашан болғанын
10 минут
жаз?
5.Қайда болғанын
жаз?
1.Қандай оқиға(ісәрекеті)
болды?
2.Қай кейіпкер оқиғада
кесдесті?
3.Қалай болғанын жазыңыз?
4.Қашан болғанын жазыңыз?
5.Қайда болғанын жазыңыз?
қайда
қашан болғанын
Дескриптор
1.Қандай оқиға(ісәрекеті)
және оқиғада қай кейіпкер
кездескенін жазады.
2.Оқиғаның қалай,
және
жазады.
Тапсырма:
1.«Концептуалды кесте»
әдісі арқылы оқушылар
ертегі кейіпкерлерін, іс
әрекетін сипаттап жазуға
нұсқаулық береді.
ассо
нанс
алли
тера
ция
эпи
фор
а
анафор
а
Жыр
Күлте
гін
Дескриптор
1. Жырдағы көркемдегіш
құралдарды тауып, кестені
толтыру.
Негізгі
бөлім
(Мағына
ны тану
кезеңі)
10 минут
Оқушылар берілген
кестені толтырады.
Жырдағы көркемдегіш
құралдарды тауып жазады.
АКТ
Жырда,ы
Күлтегін
ескерткі
шінің
суреті,
Оқулық
«Мадақтау
сэндвичі»
әдісі арқылы
қалыптастыру
шы бағалау
жүргізіледі.
1.Не ұнады?
(позитив. ой)
2.Нені
жақсарту
керек?
(сындарл. ой)
3.Маған
ұнады, бірақ
келесі жолы...
(келешекке
комментарий) Жырдағы кейіпкерлердің ісәрекетіне қатысты бес қарама
қарсы суреттеулер тауып, көркемдік бейнелеу түрін анықтаңыз.
Қорытынд
ы бөлім
5 минут
Рефлексия: «Бағдаршам» арқылы кері байланыс жүргізу.
Жасыл түс: мен үшін бәрі түсінікті
Сары түс: қайталауды қажет етеді
Қызы түс: түсінбедім, қиындықтар бар
Бағдаршамны
ң сурет Көшпелілер мәдениеті тарауы
Күні: 5.10.2017
Сынып: 7 А, Ә
Сабақтың тақырыбы
Осы сабақ арқылы
жүзеге асатын оқу
мақсаттары
Сабақ мақсаттары
Бағалау критерийі
Құндылықтарға баулу
Пәнаралық байланыс
Тақырып бойынша
алдыңғы оқу:
Сабақтың барысы
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері,
жоспарланған уақыт
Ұйымдастыру кезеңі -5
минут
Мектеп: №66 мектеп-лицей
Мұғалімнің аты-жөні: Абилова А.О.
Қатысқандар: Қатыспағандар:
Атты әскер
сөздерді
Коммуникативтік жағдаятқа сай көркем бейнелеуіш,
эмоционалды-экспрессивті
және мақал-
мәтелдер мен тұрақты тіркестерді еркін қолданып,
диалогке қатысу, пікірталаста тез және дұрыс шешім
қабылдай білу. Т/А 6
Жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай
көркемдегіш құралдарды орынды қолдана отырып,
шағын мақала құрастырып жазу. 7 Ж2
Барлық оқушылар орындай алады: эмоционалды-
экспрессивті сөздерді және мақал-мәтелдер мен
тұрақты тіркестерді еркін қолданып, диалогке қатысу,
пікірталаста тез және дұрыс шешім қабылдай біледі.
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:
Кейбір оқушылар орындай алады:
Төрт түлік малдың қасиеті, жауапкершілік
Биология, тарих
Көшпелі халықтың тұрмысы, мәдениеті
Сабақтағы жоспарланған жатығу
түрлері
Ресурстар
1. Амандасу, сыныптың сабаққа
дайындығын қадағалау.
2. Ширату жаттығуы.
Жұптық
кері байланыс арқылы алдыңғы
білімді өзара бөліседі. Әр оқушы
төрт түлік мал туралы
ойларымен бөліседі.
Инетрбелсенді
тақта (ағаштардың
суреттері
көрсетіліп тұрады) 3 минут
Ортасы-25 минут
Соңы-7 минут
Кірісіпе. Тақтадан аттыл әскердің
суретін көрсету. Бүгінгі тақырыпқа
қатысын анықтау.
Дамыту тапсырмалары:
Мәтіннің құрылымы арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату. (жұптық жұмыс)
Жұптарға мәтін беріледі. Берілген мәтіннен ерекшелігін табу.
оқулық
Топтық жұмыс жасау. Сурет арқылы көркемдегіш құралдарды (мақалмәтелдер, тұрақты тіркестер) қолдана отырып диалог құру.
(топтық жұмыс)
Кері байланыс
Қоқыс шелегі– жұмыстар сәтсіз жазыл;
Еттартқыш қайтадан қарап, өңдеуді
қажет етеді;
Адамның миы – жұмыс сәтті жазылған.
Дескриптор:
ерекшелігін
орфографиялық нормаға сай жазылмаған сөздер
мен сөз тіркестерін анықтайды; aнықталған
қателерді сөздіктерге сүйеніп, түзетеді.
Мәтіннің
Орхон Енисей ескерткіштері «Күлтегін» жыры 7-сынып, Қазақ әдебиеті
Орхон Енисей ескерткіштері «Күлтегін» жыры 7-сынып, Қазақ әдебиеті
Орхон Енисей ескерткіштері «Күлтегін» жыры 7-сынып, Қазақ әдебиеті
Орхон Енисей ескерткіштері «Күлтегін» жыры 7-сынып, Қазақ әдебиеті
Орхон Енисей ескерткіштері «Күлтегін» жыры 7-сынып, Қазақ әдебиеті
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.