Сабақтың тақырыбы: Туындыны есептеу ережелері тақырыбына есептер шығару
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділік: Туындыны табу ережелері мен дәрежелі функцияның туындысын табу формулаларын күрделі есептер шығаруда тиімді қолдана білу біліктіліктерін қалыптастыру.
2. Дамытушылық: Оқушылардың білімін толықтыру, тереңдету, материалдарды жүйелей алу біліктіліктерін қалыптастыру. Туынды ұғымы бойынша білімдерін дамыту.
3. Тәрбиелік: Оқушылардың танымдық ізденістерін, шығармашылық қабілеттерін дамытуТуындыны есептеу ережелері тақырыбына есептер шығару
Туындыны есептеу ережелері
тақырыбына есептер шығару.
Турсынова Орниса Турсыновна
«№7 жалпы орта білім беретін мектебі» КММ
І санатты математика пәнінің мұғалімі
Сәтбаев қаласы, Қарағанды облысы
Сабақтың тақырыбы: Туындыны есептеу ережелері тақырыбына есептер
шығару
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділік: Туындыны табу ережелері мен дәрежелі функцияның
туындысын табу формулаларын күрделі есептер шығаруда тиімді
қолдана білу біліктіліктерін қалыптастыру.
2. Дамытушылық: Оқушылардың білімін толықтыру, тереңдету,
материалдарды жүйелей алу біліктіліктерін қалыптастыру. Туынды
ұғымы бойынша білімдерін дамыту.
3. Тәрбиелік: Оқушылардың танымдық ізденістерін, шығармашылық
қабілеттерін дамыту.
Көрнекі құралдар: Интерактивті тақта ,туынды табу ережелері,
формулалар, карточкалар,
Сабақтың түрі: Саяхат сабағы
Методикалық әдістәсілдер: топтық сабақ
Пәнаралық байланыс: География, Физика, Қазақ тілі
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі.1) Сынып бөлмесінің тазалығына көңіл бөлу, барлық оқушылардың
назарларын сабаққа аудару.
2) Оқушылардың сабаққа дайындығын қадағалау.
3)Сабақтың мақсатымен таныстыру
3 топқа бөлу:
І топ
ІІ топ
ІІІ топ
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау: №124(2,4,6) , 125 (2,4)
№ 124
2) f / (x) = 3x2 + 6x –
4) f / (x) = – 15x4 + 2x3 – 6)
№ 125
2) f / (x) = 3 ∙32 + 6∙3 – 5 = 27 – 23 = 4
4) f / (2) = 32 – 192 = –160
«Туынды әлеміне саяхат»
Қайталау сұрақтары:
а) Туынды дегеніміз не?
ә) Туындының белгіленуі `( Туынды” терминін (1797) және оның белгіленулерін
(1770, 1779) Ж.Лагранж)
б) у'(х) белгілеулерін енгізген кім? ( жазылуын Г.Лейбниц енгізген (1675)
г) (х2) / , ((хn) / , (u ∙ v) / , (u + v) /,
/ , (x) /, (C) /,
ІІІ. Негізгі бөлім: Саяхат сабақ
І. «Тапсырма» станциясы
(мұнда мұғалім саяхатшыларға тапсырма береді. (интерактивті тақтада). Әр топтың
капитандары орындайды.)Ітоп
у'(х)= 0 теңдеуін
шешіңдер:
– x2 – 3x + 7
f '(х)= x2 – 2x – 3
D = 4 + 12 = 16
x1 =
x2 =
ІІтоп
f' (х)<0 теңсіздігін
шешіңдер:
f (х) =2х4 – х
f' (х)=8х31
8х31< 0
8х3<1
x3<1/8
х<1/2
( ∞;1/2)
ІІІтоп
f' (х) >0 теңсіздігін
шешіңдер.
f(x) = x4 – 4,5x2 + 2
f /(x) = 4x3 – 9 x
х(4x2 – 9) > 0
х>0 (4x2 – 9) > 0
4х2 > 9
х2 >9/4 х>3/2ІІ. «Тұжырымдама» станциясы
Бұл сатанция теңіз жағасында орналасқан. Сондықтан теңізден балық аулаймыз.
Балықтың артындағы тапсырманы орындаймыз.
Ақ балық
1. f (х) = f (х) = х3 +
функциясының туындысын табыңдар.
Шешуі: f /(x) = 3х2 +
2. f (х) = х3(4 + 2х + х2) функциясының туындысын табыңдар.
Шешуі: f ' (х)= 3х2 (4 + 2х + х2) + х3(2 +2х) = 12х2+ 6х3 +3х4+2х3+ 2х4
+12х2
Қызыл балық
1. f (х) = (х2+5) (х24) функциясының туындысын табыңдар
Шешуі: f ' (х)= (х2+5)'·(х24)+(х2+5)·(х24)=2х (х24)+2х(х2+5)= 2х3
8х+2х3+10х=4х3+2х;
= 5х4+ 8х3
2. f (х) = 3х 2 1 функциясының туындысын табыңдар.
х2
Шешуі: f ' (х)= (3х
2 1)'∙х
2 (3х
2 1)∙(х
(х2)2
2 ) / = 6х∙х
2 2х∙(3х
2 1) =
х4
=
=
=
Алтын балық
1. у=(х2+4) (2х1) функциясының туындысын табыңдар.
Шешуі: у' = 2х(2х1)+ (х2+4)∙2=4х22х+2х2+8= 6х2 2х+8;
2. f (х) функциясының берілген нүктесіндегі туындысының мәнін есептеңдер.
f (х) = х7 – 3х6 + 3х3 – 23 , х = – 1
f / (х) = 7х6 – 18х5 + 9х2 ; f / (– 1) = 7 + 18 + 9 = 34
ІІІ. «Деңгейлер» станциясы 57 мин
І деңгей
1. f (х) =3х32х21
2. у = х8 – 3х5 + 2х + 6
ІІ деңгей
1. f / (х) = 0 теңдеуін шешіңдер, мұндағы f (х) = – х3 + х + 12Шешуі: . f / (х) = –2x2 + 1 , –2x2 + 1 = 0 , x2 = , x =
2. f (х) = 13х27х+5функциясының туындысын тауып, f '(0) +f '(1)
өрнегігің мәнән табыңдар
Шешуі: f / (х) = 26x – 7 , f / (0) = – 7 , f / (1) = – 26 – 7 = –33
f '(0) +f '(1) = – 7 – 33 = – 40
1. y =
функциясының туындысын табыңдар
ІІІ деңгей
Шешуі: y / =
=
=
=
2. f / (х)
0 теңсіздігін шешіңдер, мұндағы f (х)
+ 54х + 3
Шешуі: f / (х) = –
+ 54, –
+ 54
0 , –
54 , x3
,
x3
; x
Жауабы: (
IV. «Білім» станциясы семантикалық карта
;
Мұнда кестеде тігінен тапсырмалар берілген, ал көлденеңінен жауаптары
берілген. Тапсырма мен дұрыс жауап сәйкес келетін клеткадағы әріптерді тізіп
жазсақ, білім туралы жақсы ойсөйлем шығады. Соны табайық,
Жауап
тапсырма
У=3х2 +2х
Б
F(х)=1,2х4 – 3х2 – 3 О
У
Ғ(х)=5х + С
F(х)=х4/4 + 3х3
Т
У=25 х3
Е
І карта
6х + 2
75х2
4,8х3 – 6х
х3 +9х
5
А
П
М
Ш
М
Ғ
І
Я
Ә
Ж
Д
С
Ю
І
Қ
Р
Ы
Л
В
Ү15х4
12х
ІІ карта
40х4
Жауап
тапсырма
У=8х5
F(х)=3/2х4 – 2х3
Ғ(х)= 3х5
F(х)= С
У=6х2 – 1
Жауап
тапсырма
F(х)=3х2 + 36
F(х)=0,3х
Ғ(х)=3х
У=36х + 3х2
У=С+5х7
4 – 12х
3
Т
Р
С
Д
И
36 + 6х
А
З
Ө
А
Ш
М
Ж
Ұ
П
Ы
М
И
Қ
С
Ы
0
Қ
Ө
Ы
Т
А
6х3 + 6х2
С
А
Я
Ц
Ң
Б
Г
У
Х
Ф
ІІІ карта
х
6х
1,2х3 –36х2
35х6
Т
К
Р
Ф
Е
У
Ұ
Г
Н
Х
Ж
О
Д
Ғ
Т
«Білім –басты мұрат»
Сынымен балалар бүгін біз білім шыңына жеттік.
Енді сабағымызды мына кесте арқылы қортындылайық
Білемін
Білдім
Білгім келеді
Ү. Оқушылар білімін бағалау:
ҮІ.Үйге тапсырма:
Оқулықтан № 185 есеп, есептер жинағынан № 126 , §15 қайталау