Дайындаған тарих пәнінің мұғалімі: Мұхамадиянова А.М
Қазақстан тарихы 10 сынып
Сабақтың тақырыбы: Ғылым мен әдебиет.
Сабақтың типі: Жаңа білімді игеру
Сабақтың түрі: Кембридждық оқыту әдістері
Сабақта қолданылатын модульдер: Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, оқушыларды жас ерекшелігіне сәйкес оқыту және оқу, оқыту мен оқуда ақпараттық - коммуникациялық технологияларды (АКТ) пайдалану, сыни тұрғыда ойлауға үйрету, оқытуды басқару және көшбасшылық, талантты және дарынды балаларды оқыту, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау.
Сабақтың әдісі: Оқулықпен, топпен жұмыс, сұрақ-жауап, формативті, суммативті бағалау.
Сабақта қолданылатын стратегиялар: «Фотолар», «Бал ара ұяшығы», «Кубизм», «Сұрақтары бар қорап».
Сабақтың мақсаты:
Білімділік |
Дамытушылық |
Тәрбиелік |
Оқушылар ғылым мен әдебиеттің дамуына үлес қосққан көрнекті ғалымдар жайлы кеңінен мағлұматтармен таныса отырып, олардың еңбектерінің тарихи маңыздылығын ашып көрсетеді, білімдерін толықтырады.
|
Ғылыми еңбектерді, көркем шығармаларды түсініп оқуға, ізденіске, танымдық қабілеттерін дамытуға, қорытынды жасауға дағдыланады.
|
Оқушылар өз елінің тарихын білуге, адамгершілікке, кішпейілдікке, имандылыққа, ұлтжандылыққа тәрбиеленеді. |
Сабақ кезеңдері |
Сабақтың құрылысы, барысы |
Технологиясы, әдіс-тәсілдері |
Формасы |
Қолданылатын модульдер |
Құзіреттілікті қалыптастыруға бағытталған жұмыстар |
Білімді тексеру, бағалау |
І. Ұйымдастыру кезеңі: |
- Оқытушы мен оқушылар сәлемдеседі - Кезекші арқылы оқушыларды түгендеу - Топқа бөлу (Қазақ тарихындағы батырлар мен зиялы қауымдар есімдерімен байланыстырып) Психологиялық дайындық : «Сәттілік шеңбері»
|
Интерактивті тақта |
Ұжыммен жұмыс |
|
Ақпараттық құзіреттілік
|
|
ІІ. Жаңа сабаққа кіріспе: |
Сабақтың мақсатын анықтау |
Интерактивті тақта |
|
|
|
|
ІІІ. Жаңа сабақ:
«Дарынды оқушымен жұмыс»: |
1. Қызығушылығын ояту: «Фотолар» стратегиясы Сыныпқа ғылым мен әдебиет саласына үлес қосқан тұлғаны суреті арқылы табу тапсырмасы беріледі.
2. Мағынаны ажырату: "Бал ара ұяшығы" стр - Әр топқа тапсырмалар беріледі: "Әл-Фараби ізбасарлары" тобы: Әл-Фараби туралы білімдерін толықтырады, сыныпқа таныстырады; "Жүсіп Баласағұн ізбасарлары" тобы: Жүсіп Баласағұн туралы білімдерін толықтырады, сыныпқа таныстырады; "Махмұд Қашғари ізбасарлары" тобы: Махмұд Қашғари туралы білімдерін толықтырады, сыныпқа таныстырады; "Мұхаммед Хайдар Дулати ізбасарлары" тобы: Мұхаммед Хайдар Дулати туралы білімдерін толықтырады, сыныпқа таныстырады; "Қадырғали Жалайыри ізбасарлары" тобы: Қадырғали Жалайыри туралы білімдерін толықтырады, сыныпқа таныстырады; - Әр топ өздеріне берілген тақырыптарды қосымша материалдарды қоса отырып ауызша қорғайды Ғылым мен әдебиетке үлес қосқан тұлғалар туралы қосымша мәліметпен таныстыру
3. Ой-толғаныс: «Кубизм» бойынша топтарға сұрақтар қойылады: ( Қандай, сенің ойыңша, қашан, неге, не үшін, атап бер) |
Видео материал
Іздендіру, зерттеу
Интерактивті тақта, қосымша материал
Сұрақ-жауап |
Жеке, топпен жұмыс
Топпен жұмыс |
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, оқыту мен оқуда ақпараттық - коммуникациялық технологияларды (АКТ) пайдалану, оқушыларды жас ерекшелігіне сәйкес оқыту және оқу. Сыни тұрғыда ойлауға үйрету, оқытуды басқару және көшбасшылық, оқытуды басқару және көшбасшылық
Талантты және дарынды балаларды оқыту.
|
Ақпараттық құзіреттілік
Коммуникативтік құзіреттілік
Шығармашылық құзіреттілік |
Өзін-өзі бағалау
Өзін-өзі бағалау
|
ІҮ. Үйге тапсырма: |
41 тақырыпты оқу, дата, термин жазу, талапкер материалдарын жаттау. |
|
|
|
|
|
Ү. Бағалау: |
Алған білімге қорытынды жасау |
Бағалау парағын толтыру |
|
Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау.
|
|
«Бес бармақ» арқылы сабақ жайлы пікірлерін және өз білімдерін «Бағалау парағына» бағалайды. |
Бағалау парағының үлгісі:
1) «Формативті бағалау әдісі»: «Бес бармақ» арқылы бағала
• Бас бармақ – неден
қиналдыңыз
• Балан үйрек - кімге көмектестіңіз
• Ортан терек – көңіл күйіңіз
• Шылдыр шүмек – не үйрендіңіз
• Кішкене бөбек – қандай жетістікке жеттіңіз
2) Суммативті бағалау кезеңі:
АТЫ- ЖӨНІ: |
|
Берілген тұлғаларды таныдым, өмірі мен еңбектерін дұрыс шештім.Тақырыпты түсіне отырып, сұрақтарға жауапты тереңінен ойладым, құрбыма ой қостым. Тақырыпты ұзақ уақыт есте сақтай аламын. Өзгелердің ойын ұқтым. Тақырыпты толықтай меңгердім. |
5 |
Берілген тұлғаларды таныдым, өмірі мен еңбектерін шатастырдым.Тақырыпты түсіндім, бірақ ойымды сұраққа жауап кезінде жүйелей алмадым. Менің тапсырманы меңгеруіме құрбым көмектесті. Қосымша толықтыруды қажет етемін деп ойлаймын. |
4 |
Берілген тұлғаларды танымадым, өмірі мен еңбектерін шатастырдым. Тақырыпты түсінуде, сұрақтарға жауап кезінде қиындықтар туындады. Өзгелердің жауаптарын қабылдай аламадым. Тапсырмаларды меңгеруде қиындықтар туындады. Маған қосымша түсіндірме қажет деп ойлаймын. |
3 |
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.